Då var det stor tid att kicka i gång en förhoppningsvis snörik vinter!

Våra ledansvariga har redan påbörjat höstens arbete för att röja skoterleder. Tyvärr är det väldigt blött i skogen vilket gör det lite svårare. Vi får hoppas på ordentlig kyla innan första snön kommer så det fryser ordentligt.

Vi planerar för att genomföra olika aktiviteter i vinter. Håll koll på vår hemsida samt Facebook för mer information. www.gavleskoterklubb.se Facebook: Gävle Skoterklubb

Vi vill passa på att bjuda in er till klubbens Årsmöte

Tid: Torsdagen, 30 november kl 18.00
Plats: Sören Thyr Industrigatan 12

Föreningen bjuder på smörgåstårta

Föredragningslista finns på klubbens hemsida

Vi söker deltagare till Styrelsen samt Valberedningen. Är du intresserad hör av dig till Thomas 073-33 71 841

Kör försiktigt i vinter och var rädda om er och andra som ni möter på leden. Gävle skoterklubb vill be er om att enbart köra på leden över åkrar och skogshyggen. Att ni respekterar förbudsområden och möten med andra tex skidåkare, gående, barn eller hästar. Det är inte tillåtet att köra på allmän väg, utom när du ska korsa vägen, eller köra kortast möjliga sträcka om terrängen är oframkomlig. Då är hastighetsgränsen 20 km/tim.

För fler regler se fliken snöskoterregler.

Har du förarbevis så du får köra skoter? Inte! Passa på och anmäl dig till någon av våra kurser!

Kör försiktigt ute i skoterlederna och var rädda om er!

Med vänlig hälsning / Styrelsen